Pāridarījumi meitenītei bērnudārzā.

Jautājums:

sešus gadus veca meitene bērnudārzā tika izsmieta un fiziski iespaidota no vienaudžu puses. šobrīd bērnam ir mājmācība – sagatavošanās skolai. meitene satraucas, kad ir jāiet skolā, vienaudžu pulkā, bieži prasās uz tualeti pačurāt utt. Kāds speciālists varētu šādam bērnam palīdzēt.

Atbilde:

Labdien!

Smaga situācija bērnam un visai ģimenei. Indiviuālā apmācība nav labākā izeja no tās, jo problēma netiek atrisināta, tikai novērsta. Meitenītei vajadzētu atgriezties vienaudžu vidū un justies tur labi.

Liela nozīme ir  sarunai ar bērnudārza audzinātājām- kā tas var būt, ka grupiņā pieļaujama vardarbība, kā to novērst (par to jācīnās mācību iestādei- jānodrošina labvēlīga vide), varbūt jārunā arī ar citu iesaistīto bērnu vecākiem.

Ja tiešām vide tik nelabvēlīga un pedagogi un iestādes vadītāji bezspēcīgi- jāmeklē cits bērnudārzs vai sagatavošanas klasīte skolā. Meitenei svarīgi redzēt, ka vecāki nepadodas, cīnās par viņas interesēm, aizstāv, meklē izeju.

Nākamais solis būtu iemācīt meitenei sevi aizstāvēt, cīnīties, aktīvi meklēt palīdzību, ja saviem spēkiem netiek galā (jo situācijas ar nejaukiem cilvēkiem var atgadīties jebkurā vietā, no visām nebūs iespējams izvairīties), veiksmīgāk sadarboties ar bērniem, draudzēties.

Tomēr problēmas sakne var arī nebūt bērnudārzā. Varbūt notiekošajā savu lomu spēlē attiecības ar vecākiem- kāds ir dusmīgs, autoritatīvs, vai tieši otrādi- pārlieku bažīgs, vecāki pārlieku aizņemti, nav laba māju gaisotne? Varbūt meitenei bijuši kādi smagi, ar bērnudārzu nesaistīti notikumi, kas apgrūtina iejušanos grupiņā? Neviļus iznāk mest aizdomu ēnu, bet problēmu ar vienaudžiem pamatā var būt arī kādas grūtības mājās vai smagi tagadnes vai pagātnes pārdzīvojumi ārpus bērnudārza. Arī jautājuma uzdošanas veids liek domāt, ka to neuzdod mamma vai tētis par savu bērnu…

Runājot par speciālistu palīdzību, ieteiktu smilšu spēļu terapeitu (īpaši, ja ir vēl kādi citi smagi dzīves aspekti). Tomēr šeit redzu vajadzību pēc trīspusējas- ģimenes, pedagogu un psihoterapeita (kas specializējiem darbā ar bērniem jeb smilšu spēļu tehnikā)- sadarbības. Ja ir tik smagi, ka nepieciešamas zāles (to pateiks psihoterapeits), tad būtu vēl jāiesaista bērnu psihiatrs.

Lai ar kopīgām pūlēm topošajai skolniecei labs skolas gaitu sākums!