Palīdzība izdegšanas sindroma gadījumā.

Jautājums:

Labdien! Vai Latvijā/Baltijā ir kāda klīnika, kas palīdzētu pārvarēt ieilgušu izdegšanas sindromu un depresiju? Nav atbalsta no tuviniekiem un kolēģiem. Mēģināju izstāstīt savas sajūtas ģimenes ārstei (cerēju vismaz uz slimības lapu). Tiku līdz teikumam: man ir stress, uz ko viņa atcirt “kā jau mums visiem!” Gribas dzīvo un turpināt savu darbu, ko agrāk tā mīlēju… Bet nezinu, kā sev palīdzēt, pie kā griezties…

Atbilde:

Labdien! Speciālas klīnikas izdegšanas sindromam, manuprāt, nav, depresiju ārstē jebkurā psihiatrijas slimnīcā vai dienas stacionārā pēc atbilstošām indikācijām, kuras, cik saprotu, Jūsu ģimenes ārste nesaskatīja.

Redzu trīs risinājuma ceļus. Pirmais- apmeklēt jebkuru psihiatru (nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums un, ja tā nav ārsta privātprakse, konsultācija ir bezmaksas) un tikt skaidrībā ar savu psihsisko veselību- ir slimība vai nav un kāda ārstēšana būtu labākā, psihiatrs arī var nosūtīt uz stacionāru.

Otrais- izmantot ikgadējo vai bezalgas atvaļinājumu un atveseļoties jebkurā Jums patīkamā un piemērotā Latvijas sanatorijā jeb atpūtas un rehabilitācijas centrā (Jaunķemeros, Tērvetē u.c.). Te finansējums- Jūsu vai ģimenes personīgie līdzekļi.

Trešais- iet psihoterapijā un tikt skaidrībā ar iekšējiem cēloņiem, kas Jūs noveda šādā stāvoklī, un turpat (sevī) atrast izaugšanas resursus, lai no tā izietu. Respektīvi- saprast, ko savā izturēšanās veidā un uztverē vajadzētu mainīt, lai varētu “turpināt darbu, ko mīlējāt” un šīs pārmaiņas veikt. Te arī- sakārtot savas attiecības, lai Jums būtu tuvi cilvēki (tie var arī nebūt radinieki), kas atbalsta. Arī psihoterapiju valsts neapmaksā.

Lai izdodas!